Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Články v obecním zpravodaji

O naší činnosti se dočtete také v našem obecním zpravodaji....

Duben 2011

První pomoc u dětí

a nejčastější život ohrožující choroby v kojeneckém a dětském věku

      Maminky z Mateřského centra mě přivedly na myšlenku uspořádat přednášku na téma První pomoc u dětí, která se uskutečnila 24. 2. 2011 v přednáškové místnosti našeho Muzea a informačního centra. Požádala jsem svoji kolegyni Mgr. Ivonu Pešovou, aby se mnou tuto přednášku připravila a vypůjčila pro náš účel z Vyšší zdravotnické školy modely pro nácvik resuscitace.

     Přednáška byla rozdělena do tří částí:

 1. Život ohrožující stavy a onemocnění – zvracení, průjmy, zánět hrtanu, zánět příklopky hrtanové, krvácivé stavy, tonutí
 2. Otravy, popáleniny, alergie, křeče, úrazy, vdechnutí cizího tělesa. Prevence
 3. Nácvik resuscitace, manévry na vyproštění cizího tělesa z dýchacích cest

     Ve všech bodech jsme se s kolegyní snažily přiblížit laikům možnosti, jak správně posoudit stav dítěte a jak správně zareagovat. Důležitou součástí bylo připomínání preventivních opatření v domácnosti, ve školkách, při hře venku, u bazénů apod.

     V závěru jsme si všichni prohlédli video o „ létajících kojencích“ a na modelu Shaken baby syndrome si každý mohl vyzkoušet, co se stane kojenci při třepání, házení do výšky apod. s jeho mozkovou tkání. Na průhledné hlavičce modelu se nám při takové manipulaci s dítětem totiž rozsvěcovala místa, která jsme právě miminku poškodili. Úpěnlivý pláč modelu podtrhoval nesprávnost takového zacházení s dětmi.

     Nácvik resuscitace – umělého dýchání a nepřímé masáže srdce bylo jistě pro každého přínosem.

Vybavení domácí lékárničky

 1. Léky proti horečce – Paralen, Panadol, Brufen, Nurofen v podobě čípků, sirupů, tablet
 2. Kapky nebo sirupy proti kašli – Stoptussin, Bromhexin, Ambrobene, Halixol, Mucosolvan
 3. Kapky nebo sprej proti rýmě – Nasivin, Otrivin, Vincentka
 4. Kapky do očí – Ophtalmo-Septonex, Visine
 5. Krém nebo masti na opruzeniny a popáleniny – Bepanten, Ca panthotenicum
 6. Gel na hmyzí štípance – Fenistil
 7. Léky na zmírnění průjmu – Smecta, Hylak
 8. Teploměr
 9. Pomůcky k běžného ošetření – desinfekce, náplasti, obvazy……

Toxikologické informační středisko – nonstop telefonní číslo na lékaře, který vám okamžitě poradí, co dělat v případě  požití  nebezpečných látek, léků……

224 919 293

224 919 293 BEZPLATNĚ  nebo  224 915 402

224 915 402 BEZPLATNĚ  

                                                                                                     Pavla Janderková 

 

Pečení Velikonočních perníčků

     Velikonoční pečení perníčků se uskutečnilo v Muzeu a informačním centru 19. 3. 2011. Sešlo se celkem 11 dětí, z toho 2 děti ze ZŠ. Začaly jsme v 10 hodin a 9kg těsta na perníčky zmizelo velmi rychle. Všechny děti měly svoje nářadíčko-váleček, vykrajovátka a samozřejmě velkou chuť udělat perníčky co nejhezčí a mít jich co nejvíc. Jenom naše trouba v kuchyni nestíhala tak rychle péct, jak by si děti přály. Takže někdy nedočkavě poskakovaly po kuchyňce a pak ještě horké perníčky buď hned chystaly na zdobení, nebo je vyfoukaly a pochutnaly si na nich. Maminky měly hodně práce s mícháním náplně a polevy. Krásně vypadaly perníčky ve tvaru vajíček, které jsme natřely červenou potravinářskou barvou a po vychladnutí jsme je slepily povidlovou náplní. Stačí potom kolem nich uvázat zelenou mašličku a výslužka pro koledníky je hotová. Starší děvčátka krásně zdobila beránky, motýlky, slepičky......pak jsme všechno nechaly zaschnout, aby si je mohly děti vzít domů.
     Musím říct, že nebýt obětavosti maminky Radky Havlíčkové, která ochotně připravila všechno těsto a ostatní potřebné suroviny, nebylo by možné tohle uskutečnit. Moc jí za to děkuji.

                                                                                                                Janderková Pavla

 

 

Červenec 2010

Dětské centrum ČTYŘLÍSTEK

 

 

    Na Dni obce jste se všichni mohli přijít podívat do zrekonstruovaných prostor našeho Obecního úřadu, kde vzniklo Dětské centrum. Založit ho bylo přáním mnoha maminek, takže jsme s nadšením přijaly tyto nabízené prostory.

     V průběhu května jsme se tedy s maminkami sešly, abychom se poradily, jakým způsobem budeme centrum používat. Inspirovaly jsme se u podobných zařízení a vytvořily si vlastní Organizační řád, jehož body budeme všichni respektovat, včetně stanoveného poplatku 50Kč měsíčně.

     Centrum začalo fungovat 24. 5. 2010. Otvírací dobu centra jsem navrhla nejprve zkušební – 2x v týdnu, ale po necelém měsíci fungování už tuto dobu rozšiřujeme na 3 dny v týdnu – pondělí, středa a pátek v době od 8 do 17hodin. Zájem maminek docházet s dětmi do herny může těšit každého, kdo se podílel na jeho otevření.

     V nadpisu článku již vidíte hotový název našeho centra. Nápadů bylo hodně, takže jsem je všechny sepsala a potom několik dní nechala na nástěnce, kde každý mohl hlasovat. Vyhrál ČTYŘLÍSTEK. Název bychom ještě rády doplnily nějakým pěkným obrázkem.

     Nutností bylo domluvit se na úklidu herny a ostatních prostor. Běžný úklid provádí paní Šedrlová, které tímto děkujeme. 1x měsíčně pak provedeme my ( maminky ) větší úklid, zejména omytí a kontrolu hraček, případné opravy apod.

     Hraček zde na začátku bylo jen velmi skromné množství, takže jsme každá doma hledala hračky, které už naše dítko neužije nebo z nich odrostlo a postupně se nám začaly plnit poličky skládačkami, knížkami, panenkami a zvířátky. Oslovila jsem také místní podnikatele, zda by nám přispěli nějakým materiálem na kreslení, hračkami či finančním obnosem. Děkujeme všem, kteří tak učinili nebo se ještě chystají tak učinit.

   

     Návrhy plánu činnosti Dětského centra ČTYŘLÍSTEK:

 • ukázková hodina První krůčky k hudbě
 • cvičení maminek s dětmi pod vedením Martiny Formanové
 • cvičení pro ženy
 • loutkové divadlo
 • návštěva divadla Radost
 • přednášky o kosmetice
 • vaříme, pečeme
 • možnost Znakování s batolaty
 • burzy oblečení
 • burzy sportovních potřeb

 

     21.7. 2010 odpoledne jsem v našem centru přivítala paní učitelku Veroniku Jetelinovou z Rajhradu, která maminky a tatínky seznámila s programem Yamaha pro děti – První krůčky k hudbě. Měla jsem velkou radost, že se nás sešlo tolik. Tato ukázková hodina byla zdarma pro všechny, kteří mají rádi zpěv, tanec, rytmus, ale i kreslení a poznávání všeho nového. Tento konkrétní program je určen pro děti od 18 měsíců do 4 let. Jeho náplň je tedy zaměřena na ty nejmenší děti a program je tomu uzpůsoben. Děti zde mají možnost setkávat se s vrstevníky, přestanou se ostýchat před cizími lidmi, naučí se první písničky, hrají si společně a tancují. Pokud se nám podaří získat učitelku a maminky budou mít zájem, mohla by tato školička začít fungovat pravidelně od nového školního roku.

 

                                                                                                             Janderková Pavla

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist